Aborjinler Hâlâ Yaşıyor mu?

Avustralya’nın yerlileri, 18. yüzyılda kaşif ve sömürgeci güçlerin geldiği zamana kadar dış dünyadan tamamen kopuk yaşadı. O güne kadar geleneksel yaşamlarına devam ediyorlardı. Okyanusya’da, Paskalya adasının sakinleri dışındaki tüm kültürler, yazısız ve sözlü kültüre bağlı bir şekilde yaşıyordu. Bu yüzden bu kültürlerde bilgiler, şarkılar ve hikayelerle nesilden nesile aktarılıyordu.

18. yüzyılda buraya gelen sömürgeciler, Avustralya’nın yerlisi Aborjinleri barbar vahşiler olarak tanımladı. Bunun sebebi, Aborijinlerin sosyal bir düzene ve klan hiyerarşisine sahip olmamasıydı. Fakat bu klanlardaki yaşama ve evliliğe yön veren karmaşık kurallar çok daha sonra anlaşılabildi.

Fotoğraf: Arkeofili.com

Aborjinlerin efsanelerinin birçoğu hala yazıya geçirilemedi. Fakat günümüzde hala yaşayan bu halk, kısmen de olsa kültürünü korumaya devam ediyor.

Günümüzde Avustralya kıtasında 250 binden fazla aborjin yaşamaktadır. En çok aborjinin yaşadığı bölge ise, Yeni Güney Galler (New South Wales)’tir. Geniş bir kıtaya yayılan aborjinler kabileler şeklinde farklı bölgelerde yaşamaktadırlar.

Aborjinler Hangi Ülkededir?

Aborjinler Avustralya’ya Güneydoğu Asya’dan gelmişlerdir. Sınırları boyunca hareket halinde göçebe bir hayat yaşamışlardır. Avlanırken mızrak ve bumerang, balık avında ise kanolar kullanmışlar, meyve ve sebze toplamışlardır.

Fotoğraf: Arkeofili.com

Aborjinler Hangi Dili Konuşur?

Avustralya’nın resmi dili İngilizce‘dir. İngilizce nüfusun yaklaşık yüzde 81’i tarafından konuşulmaktadır. Ayrıca ülkede yüzde 12 oranında yerli dilleri konuşulmaktadır. Aborjin yerlilerinin konuştuğu dilin yanı sıra ülkede İtalyanca, Arapça, Yunanca ve Vietnamca da çeşitli azınlık grupları tarafından konuşulmaktadır.

Fotoğraf: Arkeofili.com

Kıtaya Ayak Basan İlk İnsanlar

Yapılan bir araştırmada, Avustralyalı Aborjin erkeklerinin tüm Y kromozomu dizilimi incelendi. Bu dizilim, Aborjinlerin yerel genetik tarihinin kıtaya 50.000 yıl önce ayak basan ilk yerleşimcilere dayandığını ortaya koydu.

Çalışma, daha önce ortaya atılmış olan Hindistan’dan Avustralya’ya günümüzden 4-5 bin yıl önce büyük bir göç yaşandığına dair teorileri çürüttü. Bu yeni DNA dizilimi çalışması, prehistorik dönemde böyle bir göçün yaşandığına dair herhangi bir kanıt bulamadı. Ama sonuçlar Avustralya’da uzun süreli bağımsız bir genetik tarihin olduğunu gösterdi.

Fotoğraf: Arkeofili.com

Nesilden Nesile Binlerce Yıllık Kesintisiz Bilgi Aktarımı

Avustralya Aborjinlerinin sahip oldukları bilgileri nesilden nesle aktarmak için ezber yeteneklerini kullandıkları biliniyor. Aborjinler, yaşadıkları dünya ile ilgili sahip oldukları bilgileri hafızalarında saklayıp, binlerce yıl korumayı başarabiliyor.

Aborjinler hayvan türleri, fiziksel özellikleri, hayvanların diğer türler ve bitkilerle ilişkileri hakkında detaylı bilgilere sahipler. Kabilenin en yaşlıları en derin bilgileri hafızalarında saklıyor. Aborjin kültüründe bilginin gelecek nesillere aktarılması için kutsal ve gizli bölgeler bulunuyor. Örneğin Anangu Kabilesi, Uluru’da bulunan neredeyse her çentik, yarık ve tümseği ezbere bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu