Başka Bir Gezegende Uçacak Olan İlk Helikopter ‘Ingenuity’

NASA’nın Perseverance keşif aracı, Mars’ın Jezero Krateri’ne konarken yanında özel bir yolcu da götürmüş olacak. Bu yolcu, şimdiye kadar başka bir dünyada uçacak olan ilk helikopter.

Ingenuity adı verilen bu 1.8 kilogramlık helikopter, Perseverance’in göbeğinde Mars’a gidecek. Helikopterin sıkıştırıldığı nokta; helikopterin teslimat sistemi de dahil olmak üzere yerden yaklaşık 61 santimetrelik bir yükseklik sağlıyor. Ingenuity, yer mesafesinden sadece 12 cm kısa.

Perseverance görevinin resmi adı olan Mars 2020’nin helikopter arabiriminin başındaki isim Chris Salvo, yaptığı bir açıklamada keşif aracında fazla boş yer bulunmadığını, fakat helikopteri yatay bir şekilde iliştirdiklerinde yeterince yer olduğunu farkettiklerini belirtiyor.

Ingenuity, Perseverance 18 Şubat 2021’de konduktan yaklaşık iki ay sonra daha araca tutunmaya devam edecek. Bu iki makine, Dünya’daki uzaktan kumanda operatörlerinin yardımıyla Ingenuity’nin deneme faaliyetlerini gerçekleştirebileceği düz, açık bir alan arayacak.

Görevin takım üyelerinin söylediğine göre, Perseverance’in yaklaşık bir futbol sahası uzakta park ettiği sırada izleyebileceği ve yaklaşık 10’a 10 metre olan bir bölge bulması gerekecek. Ingenuity, Perseverance bu pistin merkezine gittikten sonra konuşlanacak. Operatörler, helikopteri uçmaya hazır hale getirmeden önce yaklaşık altı Dünya günü boyunca tüm sistemleri kontrol edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu