Bebekler Ritimleri Altı Aylıkken Tanıyabiliyor

Çoğumuz müzik notaları arasındaki farkı duymak için iki kat fazla çaba göstermek zorundayken, müzisyenlerin müzik yapma konusunda doğuştan gelen bir yeteneklerinin olduğuna inanılır. Şimdiyse York Üniversitesi’nde çalışan sinirbilimcilerin yaptığı yeni araştırma, müzikte majör ve minör notalar olarak da bilinen tiz ve pes sesleri duyma kapasitesinin, tek bir ders bile almadan gelişebildiğini öne sürüyor; aslında, bu yetenekle doğuyor olabilirsiniz.

Acoustical Society of America bülteninde yayınlanan çalışmada; göz hareketleri ve görsel bir uyaranın kullanıldığı benzersiz bir yöntemle, altı aylık bebeklerin majör ve minör tonlu müzik melodisi ve ritimler arasında ayrım yapma kapasiteleri incelenmiş.

Yetişkinler üzerinde yapılan önceki araştırmalar, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 30’unun bu farkı ayırt edebildiğini; yüzde 70’inin ise (müzik eğitiminden bağımsız olarak) ayırt edemediğini göstermiş. Araştırmacılar, altı aylık bebeklerde de yetişkinlerle tamamen aynı dağılımın görüldüğünü bulmuşlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu