Carhenge: Nebraska’nın Otomobil Stonehenge’i

Tarihçilerin yaz gündönümünü gözlemlemek için inşa edildiğine inandıkları tarih öncesi bir taş anıt olan İngiltere’nin gizemli Stonehenge’inin sayısız kopyası bulunmakta. En ilginç ve en yaratıcı Stonehenge rekreasyonlarından biri, 1980’lerin sonlarında çiftçi Jim Reinders tarafından yaratılan Nebraska’nın Carhenge’idir.

Fotoğraf: Depositphoto.com

İngiltere’de zaman geçirdikten sonra Jim Reinders, 1950’ler ve 60’lardan kalma birkaç eski model araba türünün, Stonehenge’in taşlarıyla yaklaşık olarak aynı boyutta olduğunu keşfetti. Bu keşif Jim Reinders’a yakındaki hurdalıklardan ve çiftliklerden toplanan arabalardan araba merkezli bir Stonehenge inşa etmesi için ilham verdi. Reinders projesine Carhenge adını verdi ve Stonehenge’e modern bakışını eski model arabalara özel bir sevgisi olan ölen babasına adadı.

Fotoğraf: Depositphoto.com

Carhenge‘in ilk günlerinde Alliance, Nebraska sakinleri, Reinders’ın hurdalık heykelinden pek memnun değildi. Carhenge inşa edildikten birkaç yıl sonra, Reinders orijinal Stonehenge’e daha güçlü bir benzerlik göstermesi için heykelini spreyle griye boyadı. Carhenge daha bitmiş bir görünüme kavuştuğunda, Alliance halkı heykele ısındı. Özellikle de bölgeye turistleri çektiğini fark ettikten sonra.

Carhenge, tam güneş tutulması yolunda olduğu 2017’de özel ilgi gördü. Nebraska’nın görevdeki valisi de dahil olmak üzere, nadir görülen gök olayını gözlemlemek için binlerce insan Carhenge‘de toplandı.

Fotoğraf: Depositphoto.com

Carhenge, bir ziyaretçi merkezine ve Araba Sanatı Rezervi olarak bilinen ek bir araba heykelleri alanına sahiptir. Öne çıkan özellikler arasında bir dinozor, ayçiçeği ve atılan araba parçalarından yapılmış balıklar yer alıyor. Orijinal Stonehenge gibi, Carhenge‘i ziyaret etmek için en popüler zamanlardan biri yaz gündönümüdür. Kendinizi Haziran ayı sonlarında Nebraska eyaletinin çevresinde araba kullanırken bulursanız, yılın en uzun gününü anmak için Carhenge‘e yapacağınız bir gezi kesinlikle faydalı olacaktır.

Kaynak
Unusualplaces.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu