Farkındalık İçin 264 Km Pedal Çeviren ‘Kobidos: Pedal Kahramanları’

Türkiye’de her 75 kişiden birinde görülen Çölyak hastalığı giderek yaygınlaşıyor ve hayatı olumsuz etkiliyor. Kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri düzenledikleri etkinliklerle Çölyak tehlikesine karşı uyarılarda bulunuyor ve bu konuya dikkat çekiyor. “9 Mayıs Dünya Çölyak Günü” dolayısıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Kocaeli’deki kuruluşlar bir araya geldi.

Çölyak hastalığına dikkat çekmek için 12 bisikletçi Kocaeli’den Balıkesir’e kadar 264 kilometre pedal çevirdi. Kocaeli Kent Meydanı’nda start alan etkinlik kapsamında projede yer alanlar ve bisikletçiler Bursa ve Balıkesir’e giderek Çölyak hastalarına ücretsiz olarak içinde glutensiz ürünlerin olduğu koli dağıtımı yaptı. Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Kent Konseyi tarafından desteklenen etkinlik Kocaeli, Bursa ve Balıkesir Çölyakla Yaşam Dernekleri ile Kocaeli Bisiklet ve Doğa Sporları (KOBİDOS) işbirliği ile düzenlendi.

Farkındalık Yaratmak İçin Çok Güzel Bir Etkinlik

Programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Yaşayanlar için gerçekten çok büyük bir problem. Hayatı alt üst eden, yaşamı zorlaştıran bir hastalık. Farkındalık yaratmak için çok güzel bir etkinlik. Bunu daha önce de yaptılar. Kendilerine teşekkürü borç biliyorum. Ayrıca emekleri için Kent Konseyimize ve Çölyak derneğimize yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kobidos

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu