Galaksimizin Andromeda Galaksisi ile Çarpışacağı Yeni Tarih

Gökbilimciler, Samanyolu ile Andromeda galaksilerinin gelecek bir tarihte çarpışacağını bir süredir biliyorlardı. Bu randevu için ortaya atılan en iyi tahmin, günümüzden yaklaşık 3.75 milyar yıl sonrasıydı. Fakat ESA’nın Gaia görevinden gelen verilere dayanan yeni bir çalışma, gelecekteki bu çarpışmaya biraz daha açıklık getiriyor. Görünüşe göre bu tarih daha önce yanlış tahmin edilmiş.

Fotoğraf: David Higginbotham – NASA

Çarpışma meselesinde, Samanyolu ve Andromeda’dan (M31) fazlası var. Bu iki galaksi, Yerel Grup olarak adlandırılan bir galaksi grubunun parçası. Bu grupta, Triangulum Galaksisi (M33) adı verilen büyük bir üye daha var.

Yerel grup başka galaksileri de kapsıyor fakat kümenin büyük bir bölümünü bu üç galaksi oluşturuyor. Üç galaksi arasında Andromeda en büyük olanı. Samanyolu ikinci, Triangulum da üçüncü sırada geliyor.

Yerel grup, 54’ten fazla farklı galaksiden meydana geliyor ancak bunların çoğu, kütleçekimsel olarak üç büyüğe bağlı cüce galaksilerden oluşuyor. Grubun kütleçekim merkezi, Samanyolu ile Andromeda arasında bir yerde duruyor.

Gökbilimciler bu verilerle beraber, Andromeda ve Triangulum’un yörüngelerinin zamanla nasıl değiştiğine yönelik bazı şeyler öğrenmiş. Andromeda ve Triangulum da Samanyolu gibi sarmal biçimli galaksiler. Bizden 2.5 ile 3 milyon ışık yılı arasında bir uzaklıkta duruyorlar. Ayrıca, kütleçekimsel olarak birbirlerini etkileyebilecek kadar yakın duruyorlar. Bu durum, çarpışma tahminlerini bulandırıyor.

Çalışmada ayrıca, Samanyolu ve Andromeda ile ilgili daha fazla şey açığa çıkarılmış. Bir çarpışmadan ziyade daha çok bir sıyırma yaşanacak. Ayrıca bu çarpışma yaklaşık 3.75 milyar yıl yerine, yaklaşık 4.5 milyar yıl içinde gerçekleşecekmiş.

Yeni makale ve Gaia’dan gelen yeni veriler, Andromeda ve Triangulum gibi galaksilerin ne şekilde oluşup evrimleştiğine de ışık tutuyor.

Kaynak
Universetoday.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu