Geleneksel ‘Ölülerin Günü’ Kutlamaları

Meksika’daki yerli topluluklarda, vefat edenler için yüzyıllardır kutlamalar yapılıyor. Dia de los Muertos veya Ölülerin Günü, Meksika’nın en tanınmış tatillerinden biridir. Her yıl 31 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasındaki kutlama, ölümün yaşamın temel bir unsuru olarak anılır ve ölen sevdiklerini onurlandırır. Ölülerin yeraltı dünyasını geçme ve yaşayan aileleri ve arkadaşlarıyla bir ziyafette paylaşma izni olduğuna inanılıyor.

Fotoğraf: Matt Reichel

Coco‘ Animasyon Filmi

Kutlamanın tarihi kökleri binlerce yıl öncesine, eski Aztek yerli geleneklerine kadar uzanır. Tatilin kendisi, yaşamın ve ailenin ilerlemesine ilişkin Mezoamerikan dünya görüşünü Katolik geleneklerle birleştirir. Son yıllarda Ölülerin Günü, özellikle 12 yaşındaki küçük bir çocuğun ölüler diyarındaki macerasını anlatan Disney’in ‘Coco‘ adlı animasyon filmi ile daha da popüler hale geldi. Meksika Turizm Kurulu, kutlamayı Mexico City ve Michoacán gibi yerlerde milyonlarca yerlinin ve turistin katıldığı abartılı geçit törenleriyle ticarileştirdi.

Malinche yanardağının tabanı boyunca Puebla ve Tlaxcala şehirlerini çevreleyen topluluklar, büyük Nahua yerli topluluklarına sahiptir. Ölülerin Günü ve eski gelenekleri, Orta Meksika’nın büyük şehirlerinin dışındaki yerli kasabalarında da bulunur. Böyle bir örnek, Puebla’ya 40 dakikalık sürüş mesafesinde bulunan bir Nahua kasabası olan San Miguel Canoa’dır. Bölgenin nüfusu yaklaşık 45.000’dir ve üç dramatik stratovolkan arasında oturur.

Meksika’daki neredeyse tüm topluluklar Ölülerin Günü geleneğini kutlar, ancak gelenekler bölgelere göre farklılık gösterir. San Miguel Canoa’daki ailelere göre, tatil için atalarının gelenekleri hakkında çok az şey değişti. Birçokları için, uygulamalar temsilde değişir, ancak yapılan her eylem asıl amacı içindir.

Fotoğraf: Matt Reichel

Eski Geleneklere Göre Kutlamalar

Aileler meyve, ekmek, tütsü, çam iğneleri, kadife çiçeği ve sevdiklerinin en sevdiği yemekleri yapmak için köstebek poblano ve tamales gibi diğer malzemeleri almak için pazara giderler.

Pan de Muerto, geleneksel bir Meksika tatlı ekmeğidir. Bazıları için çapraz şekiller ölülerin kemiklerini temsil eder; kimileri için ölenler için dökülen gözyaşlarına benzer. San Miguel Canoa halkı için ekmek en temel besindir ve her sunuya dahildir. Bir aile ne kadar zengin ya da fakir olursa olsun, sunağında ekmek çıkarırlar.

San Miguel Canoa’daki aileler üç gün boyunca mezarlığa çiçek ve adak sunarlar ve iki ila üç saate kadar kalırlar. İnsanlar sabah 4’ten öğlene kadar ziyarete başlarlar. Bu süre zarfında, bölgedeki her mezarlık için bir tane olmak üzere üç ayin vardır. Ailelerin genellikle her mezarlıkta üyeleri vardır ve üç ayine de katılırlar. Daha sonra öğlene doğru herkes ailesiyle birlikte yemek yer.

Pantéon Los Remedios, San Miguel Canoa’nın ana ve en eski mezarlığıdır. Kutlamaların son günü her aile, akrabalarının mezarlarının etrafına küçük mumlar yakar ve tüm mezarlığı aydınlatır.

Kaynak
Washingtonpost.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu