Gelinler Neden Beyaz Giyer?

Pek çok toplumda beyaz renk saflık ve erdemle ilişkilendirilmiştir ve bu nedenle bazı gelinler özellikle Batı’da beyaz giymeyi tercih etmektedir. Yine de çoğu zaman gelinlerin geleneksel olduğu için beyaz giydiği iddia edilmiştir. Ancak, tarihsel olarak, gelinlik için düşünülen tek renk beyaz değildi. Aslında, diğer renkler beyazdan çok daha sık seçilmiştir.

Batı toplumlarında yüzyıllar boyunca gelinlikler farklı renklerdeydi. Gelinler tekrar giyilebilecek bir gelinlik alma eğilimindeydiler ya da sadece sahip oldukları en iyi elbiseyi giydiler. Ve beyaz pratikliğe uygun değildi, temiz tutulması zordu ve bu nedenle birçok durum veya tekrarlanan kullanım için ideal değildi.

Fotoğraf: Pexels.com

Kraliçe Victoria’nın Tercihi

Pek çok gelin, düğünleri ve daha fazlası için farklı renklerde elbiseler giymeyi tercih etti. Günümüzde ise gelinlerin bir çoğunun beyaz giyiyor olması büyük ölçüde Kraliçe Victoria’nın 1840’ta Prens Albert ile yaptığı düğünden sonra bir akım haline gelmesinden kaynaklanıyor.

Bugünden farklı olarak, önceki yıllardaki kraliyet düğünleri, şu anda sahip olduğumuz kadar farklı ortamlarda olmasa da, çok fazla trend belirleyici olma eğilimindeydi. Kraliçe Victoria ve Prens Albert’in nikahları da bir istisna değildi. Bu yüzden Victoria’nın beyaz bir elbise giymeyi tercih etmesi, gazete ve dergilerde geniş çapta yer buldu ve kısa süre sonra yerel modayı etkiledi.

Başlangıçta daha varlıklı gelinler tarafından benimsenen beyaz gelinlik akımı, zamanla tüm ekonomik düzeylere yayıldı ve 20. yüzyılda bir gelenek olarak perçinlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu