Gelişmiş Uygarlıklarda Kara Delik Enerjisi Kullanıldı mı?

Bilmediğimiz uzaklıktaki gelişmiş tip 2 veya tip 3 olarak tanımlanan uygarlıkların enerji üretmek için bir kara deliği nasıl kullanabileceğine dair 50 yıllık bir teori, ilk defa Glasgow araştırma merkezlerinde ve laboratuvarlarında deneysel olarak doğrulandı.

1969’da İngiliz bir fizikçi olan Roger Penrose, bir nesnenin kara deliğin ergosferine indirilebilmesi ile kara deliğin enerjisinin kullanılabileceğini söylemişti.

Roger Penrose, olay ufkuna ulaşabilecek bir uzay aracının kara delikten negatif bir enerji alacağını öngördü. Kara deliğe ulaşabilecek uzay aracının bir kısmını ikiye bölerek ve bir yarısını kara deliğin içinde bırakarak, diğer yarısı kurtarabilir. Geri tepme, etki-tepki yasası eylemi negatif enerji kaybını ölçecektir. Verimli bir şekilde kurtarılan kısım kara deliğin dönüşünden çıkarılan enerjiyi toplayabilecektir. Bu eylemlerin yapılabilmesi için gereken teknoloji ve bilgi birikimi o kadar büyük ki, Penrose sadece çok gelişmiş, belki de yabancı bir medeniyetin böyle bir şey yapabileceğini söylemiştir.

Teoriyle İlgili Yapılan Araştırma Ve Deneyler

1969’da Roger Penrose’un öne sürdüğü öngülerden iki yıl sonra 1971’de, Yakov Zel’dovich adında başka bir fizikçi, teorinin daha pratik ve anlaşılabilir, toprağa bağlı yani Dünya’mızda yapılabilecek bir deneyle test edilebileceğini öne sürdü. Dönen bir metal silindirin yüzeyine doğru hızla dönen ‘bükülmüş’ ışık dalgalarının, dönme Doppler efektinin bir tuhaflığı sayesinde silindirin dönüşünden elde edilen ek enerjiyle yansıtılmasını önerdi. Yani kara deliklerin ergosferinde gerçekleşen ve olay ufku olarakda bilinen olayların ışık büzülmeleri için Doppler Etkisi ve frekanslarıyla oynanmış ışık dalgaları ile Dünya üzerinde böyle bir deney yapılabileceğini savunmuştu.

Ancak Zel’dovich’in öne sürdüğü fikirler 1971’den beri sadece teori olarak kalmıştır, çünkü deneyin işleyebilmesi için önerilen metal silindirinin saniyede en az milyar kez dönmesi gerekmekteydi. Dolayısıyla günümüz şartları ile böyle bir deneyin gerçekleştirilebilmesi pek mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu