Gözlerdeki Farklılıklar Hastalıklar Hakkında Uyarı Veriyor

Kalp hastalıkları yaşamı tehdit eden en riskli hastalıklar arasında üst sırada yer alıyor. Uzmanlar kalp hastalıklarını erken teşhis etmenin hayati önem taşıdığını belirtiyor. Vücudumuzda fark etmediğimiz ufak detaylar çeşitli hastalıklar hakkında uyarıcı olabiliyor. Araştırmalara göre gözlerde bulunan ksantelazmalar sağlıksız kalbi işaret ediyor olabilir.

Ksantelazma Nedir?

Göz ve göz çevresi vücudumuzda en hassas olan yerdir. Göz etrafında ortaya çıkan sert, yapışkan sarı birikintilere ksantelazma denir. Ksantelazma genellikle önemsiz görülse de yapılan araştırmalar bu durumun vücudunuzun sağlıksız kolesterol düzeylerine düştüğünü ve bunun da kalp hastalığının bir uyarı işareti olabileceğini bulmuşlardır

Fotoğraf: Pexels.com

Sağlıksız Kolesterol Düzeyini İşaret Ediyor Olabilir

Kalp hastalığı, genellikle kötü LDL kolesterol ve atardamar duvarlarınıza yerleşen diğer maddeler nedeniyle kalbinize kan akışının kısıtlanmasıdır. Bu ateroskleroz olarak bilinir ve kesin olmamakla birlikte gözlerinizin çevresinde ksantelazmaya neden olan süreçle aynı olabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği’ne göre, cildinizin üzerindeki sarımsı-turuncu, mumsu oluşumlar size sağlıksız kolesterol düzeyine sahip olduğunuzu söyleyebileceğini açıklıyor.

Bir göz doktoru olan Doktor Nicole Bajic’e göre, sarı tortular en sık üst göz kapaklarında ve göz kapaklarının buruna yakın iç kısmında görülür. Doktorlara göre ksantelazmalara sahip olan herkes kolesterol veya kalp hastası değildir. Ancak bu durumu kontrol ettirmek önemlidir.

Kolesterol ve ksantelazmalar arasındaki bağlantı hakkındaki belirsizliğe rağmen, geçmiş araştırmalar ksantelazmalar ve kalp hastalığı arasındaki ilişkiyi desteklemiştir. British Medical Journal’da yayınlanan geçmiş bir çalışma, yamaların kalp krizini, kalp hastalığını ve hatta ölümü tahmin edebildiğini buldu.

Kalp Krizinden Ölme Riskleri Daha Yüksek

70-79 yaşları arasındaki sarı benekleri olan erkeklerin kalp hastalığı riskinin, olmayanlara göre %12 daha yüksek olduğunu buldu. Aynı yaştaki kadınlarda %8 risk vardı. Şaşırtıcı bir şekilde çalışma, ksantolazmaları olan ancak normal kolesterol seviyelerine sahip kişilerin bile kalp krizinden ölme riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

Çalışma, sarı lekelerin yüksek kolesterol belirtisi olmasa bile, yine de kalp hastalığının bir işareti olabileceğini öne sürüyor. Gözünüzün renkli kısmı olan irisinizin etrafındaki soluk beyaz bir halka da yüksek kolesterolü gösterebilir. Buna korneal ark denir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu