Havadan İçilebilir Su Elde Edilecek

Dünya nüfusunun üçte birinden fazlası su kıtlığı yaşıyor. Teksas Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları ve mühendisler su kıtlığı çeken bu insanların içilebilir temiz su bulmaları için çalışmalar yapıyor.

Ekip, her yerde bulabileceğiniz iki materyali kullanarak en kurak bölgelerde bile havadan su toplayan jel kıvamında bir film tasarladı. Su üretimi bulunan bölgenin nem oranına göre değişmekle beraber bir kilo jel ile yaklaşık %15 nem oranına sahip bir bölgede 6 litre civarı su elde edilebiliyor. Bu oran %30 nemlilik oranına sahip bölgelerde 13 litreye kadar çıkabiliyor. Jelin kilogram başına maliyeti 2 doları geçmiyor.

Makine Mühendisliği bölümünden profesör Guihua Yu açıklamasında, bu çalışmanın dünyanın kurak bölgelerinde yaşayan, içilebilir suya erişimi olmayan milyonlarca insanının evlerinde basit bir yöntemle su üretebileceğini belirtti.

Nature’da yayımlanan çalışmada, jeli üretmek için yenilenebilir selüloz ve konjak sakızı kullanıldı. Konjak bitkisinden elde edilen bu sakız özellikle Japon ve Çin mutfağından tanıdığımız noddle ve tofu gibi ürünlerde kullanılıyor. Bu iki malzemeden üretilen jel gözenekli yapısı sayesinde nemi tutuyor ve ısıtıldığında tuttuğu nemi su olarak dışarı veriyor.

Bu jelin diğer girişimlerden farkı ise kullandığı enerjiye göre daha fazla su üretebilmesi. 6 litrenin kulağa çok gelmediği aşikar fakat araştırmacılar daha kalın jel üretilmesi ve kullanılan aletlerin iyileştirilmesiyle üretilen su miktarının artacağına emin. Ayrıca jelin üretiminin bu kadar kolay olmasıyla diğer alternatiflerine göre daha çok kullanılacağı düşünülüyor.

Projede çalışan lider araştırmacı Weixin Guan “Jelin hazırlanması 2 dakika kadar sürüyor. Sadece gereken bileşenleri karıştırıp kalıba dökmeniz yeterli. Dondurduktan sonra kalıbından çıkartıp hemen kullanabilirsiniz. Jeli ihtiyaca göre istediğiniz şekilde ve boyutta dökebilirsiniz” diyor.

ABD Savunma Bakanlığı Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından desteklenen proje, kurak bölgelerde görev yapan askerlerin içilebilir suya daha kolay bir şekilde ulaşabilmesi için tasarlanmış. Bununla birlikte, araştırmacılar insanların bir gün bu aracı marketten satın alıp kendi evlerinde de kullanabileceklerini düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu