Japonya’da Gazete Okuduktan Sonra İçinde Tohum Bulunan Kağıdı Saksıya Ekip Çiçek Büyütebilirsiniz

Japonya’nın bitkiye dönüşen gazetesi The Mainichi Shimbunsha, okunduktan sonra toprağa gömülünce, içine yerleştirilen tohumlar sayesinde ağaç, çiçek ya da sebzeye dönüşebiliyor.

Küresel iklimin değişmesiyle birlikte pek çok alanda çevreciler mücadeleye başlamış, geçtiğimiz yıllarda çevre bilincini arttırmak amacıyla üretilen ekilebilir kağıt, Japonya’nın bitkiye dönüşen gazetesi The Mainichi Shimbunsha için atılan başarılı bir adım olmuştu. Japonya’da bu fikir daha büyük bir projeye dönüştü ve çevreyi korumak amaçlı yapılan büyük bir icat olarak kullanılmaya başlandı.

Green Newspaper

Bu düşünce ilk olarak The Mainichi ile çalışan, Japonya’nın en büyük ajanslarından biri tarafından tasarlandı. Çevreye yönelik girişimleri ile tanınan şirket “Mainichi sadece bilgi yoluyla değil, aynı zamanda küresel sorunları çözerek insanları harekete geçirmeye yöneliktir.” sözleri ile tasarılarını açıklıyor.

Kullanım süresi bittikten sonra bu gazeteleri atmanıza gerek yok. Toprağa gömerek içine monte edilen tohumlar sayesinde ağaç, çiçek ya da sebze elde edebilirsiniz. Mürekkebinin de sebze kaynaklı olması onlar için gübre görevi görmesini sağlamaktadır.

Japonya’da oldukça etkili sonuç yaratan bu girişimle birlikte, günde 4 milyondan fazla satarak 700 bin dolardan fazla kar elde edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu