İlk Astronomi Aleti ‘Merkhet’

Mısırlılar zamanla yıldızları daha dikkatli gözlemlemeye başladılar ve Merkhet denilen ilk astronomi aletini icat ettiler. Bu alet bir hurma çatalından ve çekülden ibaretti. Bununla bazı yıldızların mevsimlere göre ve gecenin belli saatlerindeki yer ve duruşlarını tespit ediyorlardı. Bu buluş onlardan Yunanlılara geçecek ve astronomi ilminin ilk adımları hız kazanacaktı.

Fotoğraf: Sciencemuseumgroup.org.uk

Merkhet bir gözlemleme aleti olarak bilinen en eski icat olarak kabul edilir. Belirli yıldızların görünür olmaları durumunda, geceleri süreyi yaklaşık olarak tahmin etmek için kullanılmıştır.

Merkhet‘in tasarımı, genellikle ahşap veya kemikten oyulmuş, çubuğun yükseltilmiş bir ucundaki enine bir delikten asılı, kontrol eden bir ahşap sapa tutturulmuş yatay çubuktan oluşur.

Dendera ve Edfu tapınaklarının iç duvarlarındaki metinler ve gravürlerde anlatıldığı gibi, Merkhet, özel olarak kesilmiş avuç içi kaburgadan yapılan bir nişan aletiyle birlikte kullanıldı.

Mısır’daki Edfu yakınlarında Mısır tanrısı Horus‘a adanmış bir tapınakta yapılan kazılarda bulunan bu alet Londra Bilim Müzesi’nde sergilenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu