İtalya’nın Mağara Şehri: Matera

Herkes Venedik’in kanallarını ve gondollarını, Roma‘daki Kolezyum’u ve Eğik Pisa Kulesi’ni duymuştur. Şaşırtıcı bir şekilde, güney İtalya’da mağara evleriyle tanınan Matera adlı antik bir kasabayı ise çok az insan duymuştur. Yaklaşık 9.000 yıl önce, bir grup Paleolitik yerleşimci Matera‘nın kalsiyum açısından zengin kayalarında mağara konutları inşa etmişler. İnsanlar, ilk inşa edildiklerinden beri sürekli olarak Matera‘nın mağaralarında yaşamış. Bu da onları insanlık tarihinde sürekli olarak işgal edilen en eski mağara konutlarından biri haline getiriyor.

Fotoğraf: Unsplash.com

20. yüzyılın büyük bir bölümünde, İtalya’nın birçok sakini Matera‘yı ulusal bir utanç olarak görmüşler. Matera, ezici bir yoksulluğa saplanmış, sofistike olmayan kırsal bir yer olarak kabul edilmiş. Yerel çobanlar, koyun, keçi ve tavukların, insan aile üyeleriyle birlikte mağara evlerinin içinde yaşamasına izin vermişler. Koşullar o kadar kötüleştiğinde Matera‘daki Sassi’nin tüm nüfusu 1950’lerde yeni inşa edilmiş konutlara taşınmış.

Matera‘nın Sassi’si, tarih meraklıları ve tutkulu Matera vatandaşlarının kasabanın eşsiz taş evlerini yenilemek için bir araya gelmeye karar verdiği 1980’lere kadar büyük ölçüde terk edilmiş. Sassi’de, yalnızca birkaç on yıl önce insanların kullanımına uygun olmadığı düşünülen şık oteller, restoranlar ve kafeler ortaya çıkmaya başlamış. Ve turistler de yavaş yavaş Matera‘ya akın etmeye başlamışlar.

Fotoğraf: Unsplash.com

Sassi’yi keşfeden ve yenileyen İtalyanlar, etkileyici duvar resimlerine sahip birkaç kayaya oyulmuş kilise de dahil olmak üzere birçok gizli hazineyle karşılaştılar. The Crypt of Original Sin, şimdiye kadar yapılmış en etkileyici kaya sanatı duvar resimlerinden biri olarak kabul edilen bir Bizans duvar resmine sahiptir. Bir Sassi otelinde kalıyorsanız, yerel bir rehber size bölgenin en çarpıcı kayaya oyulmuş kiliselerinden bazılarını gezdirmekten mutluluk duyacaktır.

Fotoğraf: Unsplash.com

Matera; Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar ve Gotlar dahil olmak üzere sayısız grup tarafından işgal edilmiştir. Matera, tonozlu tavanlar ve sarmal taş basamaklar dahil olmak üzere farklı yüzyıllardan kalma çeşitli mimari süslemelere sahiptir. Sassi’nin içini keşfetmek, 9.000 yıl öncesine ait anlara tanık olmanızı sağlayan bir portala adım atmak gibidir.

Matera‘nın Sassi’si, ziyaretçilere antik ve modern heyecanlar sunuyor. Ziyaretçiler, yakın zamanda yenilenmiş bir doğal taş konser salonunda bir konsere katılabilir veya günü, resmi bir sanat eğitimi almayan eski çobanlar tarafından boyanmış duvar resimlerine bakarak geçirebilir. Bir zamanlar göze batan ve kayıp bir dava olarak görülen Matera, giderek İtalya’nın en hayati noktalarından biri haline geliyor. Dünya üzerinde internet ve televizyon gibi teknolojik imkanlar bulunan, yakın zamanda yenilenmiş lüks bir mağara evinde geceyi geçirebileceğiniz pek fazla yer yok.

Kaynak
Unusualplaces.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu