Kedinizle Yavaşça Göz Kırparak İletişim Kurabilirsiniz

Kediler, özellikle köpeklerle karşılaştırıldığında, mesafeli olma konusunda biraz üne sahiptir. Ancak, kedi arkadaşınızla bağ kurmanın biraz zor olduğunu düşünüyorsanız, belki de onların dilini konuşmuyorsunuzdur.

Fotoğraf: Fatma Tüncan

Kedi Gibi Gülümseyin

Araştırmalar aslında sevimli dostunuzla iletişim kurmanızın çok da zor olmadığını gösteriyor. Sadece ona daha çok gülümsemeniz gerekiyor. Dişlerinizi göstererek insan gibi gülümsemeyin, kedi gibi gülümseyin. Gözlerinizi kısın ve yavaşça kırpın.

Yapılan bir çalışmada, bilim adamları kedi-insan etkileşimlerini gözlemlediler ve bu göz kırpma eyleminin, hem tanıdık hem de tanıdık olmayan kedilerin insanlara yaklaşmasını ve onları kabul etmesini sağladığını doğrulayabildiler.

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nden psikolog Karen McComb; “Hem hayvan davranışları üzerine çalışmış hem de kedi sahibi olan biri olarak, kedilerin ve insanların bu şekilde iletişim kurabildiklerini gösterebilmek harika ve bu, birçok kedi sahibinin zaten şüphelendiği bir şey, bu yüzden bunun için kanıt bulmuş olmak heyecan verici.”

Kedilerin yanında zaman geçirdiyseniz, muhtemelen onların kısmen kapalı gözleri ile birlikte yavaşça göz kırpan yüz ifadesini görmüşsünüzdür. Bu, gülümserken insan gözlerinin kısılmasına benzer ve genellikle kedi gevşemiş ve memnun olduğunda ortaya çıkar. İfade bir tür kedi gülümsemesi olarak yorumlanır.

Göz Kırpma Deneyi

Kedi sahiplerinden elde edilen anekdot kanıtlar, insanların dost canlısı ve etkileşime açık olduğunu kedilere iletmek için bu ifadeyi kopyalayabileceğini ortaya çıkardı. Bu nedenle çalışmada, bir psikolog ekibi, kedilerin yavaşça göz kırpan insanlara karşı farklı davranıp davranmadığını belirlemek için iki deney tasarladı.

İlk deneyde, sahipleri 14 farklı haneden 21 kediye yavaşça göz kırptı. Kedi, ev ortamında bir noktaya yerleşip rahatladıktan sonra, sahiplerine yaklaşık bir metre uzağa oturmaları ve kedi onlara bakarken yavaşça gözlerini kırpmaları talimatı verildi.

Kameralar hem sahibinin yüzünü hem de kedinin yüzünü kaydetti ve sonuçlar, kedilerin insan etkileşimi olmadan nasıl göz kırptığıyla karşılaştırıldı. Sonuçlar, etkileşimin olmadığı duruma kıyasla, kedilerin insanların yavaşça göz kırpmalarına karşılık göz kırpma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi.

İkinci deney, 8 farklı haneden 24 kediyi içeriyordu. Bu sefer, göz kırpan sahipleri değil, kediyle daha önce hiçbir teması olmayan araştırmacılardı. Bir kontrol için, kedilerin, insanların gözlerini kırpmadan kedilere baktığı bir göz kırpmama koşuluna yanıt verdiği kaydedildi.

Araştırmacılar, kediye doğru uzatılmış bir el ekleyerek, ilk deneyle aynı yavaş göz kırpma işlemini gerçekleştirdiler. Ve kedilerin yalnızca gözlerini kırpıştırdıklarını değil, aynı zamanda insan gözünü kırptıktan sonra insanın eline yaklaşma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldular.

Evinizde Deneyebilirsiniz

Bu çalışma, kedi-insan iletişiminde yavaşça göz kırpmanın rolünü deneysel olarak araştıran ilk çalışma olma özelliğini taşıyor. Ve evde kendi kedinizle ya da sokakta tanıştığınız kedilerle deneyebileceğiniz bir deney. Kedilerle aranızdaki bağı güçlendirmenin harika bir yolu. Rahat bir ortamda yaptığınız gibi gözlerinizi kısmayı deneyin. Gülümseyin, ardından birkaç saniye gözlerini kapatın. Kendilerinin de aynı şekilde tepki verdiklerini göreceksiniz ve bir tür sohbet başlatabileceksiniz.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, kedi dostlarımızın insan ev arkadaşlarıyla sanıldığından çok daha fazla uyum içinde olduklarını ve onları köpeklerle karşılaştırmanın gereksiz olduğunu göstermiştir. Örneğin kediler, kendilerine açık olan insanlara aynı şekilde karşılık verirler. Yani kedileri soğuk bulursanız, bu muhtemelen sizinle ilgili bir sorun olabilir. Aynı şekilde, kediler birlikte yaşadıkları insanların kişilik özelliklerini yansıtırlar. Ayrıca, çoğu zaman duymamazlıktan gelmeyi seçseler de isimlerini de tanıyabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu