Kıyamet Ambarı ‘Svalbard Küresel Tohum Deposu’

Svalbard Küresel Tohum Deposu, Norveç’te bir depoda dünyadaki bütün bitki tohumlarını muhafaza etmeyi amaçlayan projedir. Depo, Norveç‘in Longyearbyen şehrinde yer alır. 2008 yılında açılmıştır.

Fotoğraf: Flickr.com

Buzların İçindeki Nuh’un Gemisi

Norveç’e bağlı Svalbard takımadalarında buzların içinde adeta bir Nuh’un Gemisi gibidir. Küresel Tohum Deposu ile önemli tohumların felaketlerde güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor.

Büyük oranda gerçekleştirilmiş olan ve Küresel Ürün Çeşitliliği Örgütü (GDTC) ile ayrıca Norveç hükümeti tarafından desteklenen proje, olası bir küresel afet halinde yeryüzündeki bitki türlerinin korunarak yeniden ekilebilmelerine olanak sağlamayı amaçlamaktadır. Dünyadaki pek çok zengin kişinin bir dağın altında kurulan bu depoya finansman sağladıkları basındaki haberlerde yer aldı. Faaliyete 2008 yılında geçen “Küresel Tohum Deposu” projesi 1983 yılından itibaren hazırlanmaya başlanmıştır.

Fotoğraf: Flickr.com

130 Metre Aşağıda 4 Milyon Adet Tohum

Nükleer patlamalara dayanıklı olarak tasarlanan depo yaklaşık 9 milyon dolara mal olmuştur ve Norveç’in kuzeyinde yer alan Spitsbergen adasında bulunan bir dağın altında 130 metre aşağıya inşa edilmiştir. Depoda yaklaşık 4 milyon adet tohum korunmaktadır. Depodaki havanın sıcaklığı tohumların en uzun süre korunabileceği sıcaklık olarak tespit edilen -18 dereceye sabitlenmiştir.

Projeye ABD, İngiltere, Norveç, Almanya, İsviçre ve Kanada’nın devlet fonlarından yıllık yaklaşık 150 bin dolar mali destek aktarılmaktadır.

Projenin hedefi pirinç, mısır, buğday, patates, elma, maniok, hindistan cevizi gibi en önemli 21 bitki türünün mümkün olduğunca yediemin ilkesine bağlı şekilde muhafaza edilmesi ve tür çeşitliliğinin sağlanmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu