Koronavirüsle Savaşan Antikor Kokteyli Binlerce İnsan Üzerinde Deneniyor

COVID-19’u önlemek ve tedavi etmek üzere tasarlanmış bir antikor kokteyli, raporlara göre artık son klinik deneme aşamasına geçiyor.

COVID-19 doğal şekilde bulaştığı zaman vücut, antikor adı verilen ve Y şeklinde olan moleküller üretiyor. Bu moleküller virüse tutunuyor ve onu imha edilmesi için işaretliyor veya virüsün sağlıklı hücrelere bulaşma kabiliyetini engelliyor. Bu antikorlar, iyileşen COVID-19 hastalarından çekilebiliyor ve hasta kişilere enjekte edilerek, kişilerin bağışıklık sistemleri virüse karşı destekleniyor. Bu tedavi, antikor (veya plazma) tedavisi olarak biliniyor.

Fakat plazma tedavisinin de bazı kısıtları var. Farklı hastalardan alınan plazma bağışları, farklı antikor karışımları içeriyor ve geçen ay Journal of Clinical Virology bülteninde yayınlanan bir rapora göre bazı antikorlar, diğer antikorlara göre COVID-19’u daha etkili biçimde hedef alabiliyor. Örneğin bazı antikorlar, virüsün hücrelere girmesini ilk başta doğrudan engellerken, diğerleri enfeksiyonu engellemeyebilse de, virüsün bulaştığı hücreleri yok etmek üzere diğer bağışıklık moleküllerini yönlendiriyorlar.

Çeşitli ilaç geliştiricileri, bu kısıtın üstesinden gelmek ve sınırlı bir plazma tedariğine bağlı kalmaktan kaçınmak amacıyla, monoklonal antikorlara yönelmişler. Bu antikorlar, SARS-CoV-2 gibi belirli patojenleri hedef alma kabiliyetlerine göre özenle seçilerek, daha sonra laboratuvarda seri şekilde üretiliyor.

Kaynak
Livescience.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu