Kripto Para Birimleri Nasıl İcat Edildi?

İlk kripto para birimi, Bitcoin yazılımının halka sunulduğu 3 Ocak 2009’da anonim bir bilgisayar programcısı veya programcı grubunun takma adı olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı.

Yazılım, halka açıklandıktan sonra yaklaşık 21 milyon Bitcoin yayınlayacaktı. Bitcoin arayan insanlar madenci olarak bilinir ve onları sanal bir süreçte kazanabilirler.

Fotoğraf: Pexels.com

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği veya kripto madenciliği, Bitcoin ekonomisini destekleyen bir doğrulama sürecidir. Kripto madenciliğinde bilgisayarlar Bitcoin ağına girer ve işlemleri onaylar.

Kripto para birimlerinin yükselişiyle madencilik büyük bir endüstri haline geldi. Kişisel bilgisayarlar ve ev bilgisayarları, devasa sayıdaki işlemleri sürdürmek için artık yeterince güçlü değil. Bu nedenle madencilik, kripto para birimi işlemlerini onaylamak için gerekli olan gelişmiş bilgisayarlara güç sağlamak için muazzam miktarda enerji gerektirir.

Kripto Para Birimleri Nerede Saklanır?

Kripto para birimi, Coinbase ve PayPal gibi çevrimiçi borsalarda saklanabilir veya kripto para birimi sahipleri, kripto paralarını donanım cüzdanlarında saklayabilirler. Trezor ve Ledger, kripto jetonlarını güvenli bir şekilde depolamak için bu küçük cihazları satan şirketlere örnektir.

Bu cüzdanlar, kullanıcıların internete bağlı olduğu ve kripto paralarına daha kolay erişebildiği anlamına gelen “sıcak” veya “soğuk” olarak ifade edilir. Bu durum kripto paraların şifrelerinin internet bağlantılı ağlarda depolanmayan özel anahtarlara sahip cüzdanlarda şifrelendiği anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu