Meksika’nın Yılan Yuvası Oteli: El Nido de Quetzalcoatl

Çılgınca bir tatil planı yaparken bile ‘yılan yuvası’ kelimelerini duymak biraz rahatsız edici olabilir. Ancak mimar Javier Senosiain’in renkli, modern, yılan biçimli apartman kompleksi, size sonsuza kadar yılanları sevdirecek. Aztek yılan tanrısı Quetzalcoatl’dan ilham alan Senosiain, kelimenin tam anlamıyla canavarın karnında uyuyarak geçirdiğiniz geceleri kutlamanız için size ilham verecek.

El Nido de Quetzalcóatl, mimar Javier Senosiain tarafından yapılan bir projedir. Bu alanın yaratılması, üzerinde bulunduğu 5.000 m2’lik düzensiz arazi nedeniyle zor olsa da; bahçeler, havuzlar ve meşe ormanı ile çevrili 10 daireden oluşan bir konut kompleksi oluşturulması başarılmıştır. 

El Nido de Quetzalcoatl, yılan şeklindeki mağaralara, yürüyüş yollarına ve ziyaretçilerin geceyi geçirebileceği odalara sahiptir. Quetzalcoatl’ın yuvası ormanlar, dağ geçitleri ve sakin lagünlerle çevrilidir. Javier Senosiain, çevredeki manzarayı Quetzalcoatl Nest’in tasarımına entegre etmek için büyük çaba sarf etmiş.

Doğayla Bütünleştirmeyi Amaçlayan Benzersiz Bir Tasarım

Meksika Eyaleti, Naucalpan’da bulunan El Nido de Quetzalcóatl, yerel ekosistemi etkilemekten kaçınarak insanları doğayla bütünleştirmeyi amaçlayan bir yaşam alanı. Dairelere erişim yılanın sırtından sağlanıyor, uzun bir koridordan ilk üç eve iniliyor ve bir merdivenden aşağı kalan yedi eve iniliyor. İkincisine ulaşmak için bir kata iniyorsunuz ve her iki tarafta başka bir ev buluyoruz, ve bunun altında iki tane daha var. Son olarak merdivenlerin inişinde son üç evi birbirine bağlayan bir asma köprü var. Kat mülkiyetine giriş, yaya girişinin yanında, üç katlı bir yapı olan büyük yılanın çıngıraklı kısmında bulunuyor.

Quetzalcoatl’s Nest’te konaklama rezervasyonu yapan ziyaretçiler, yılan şeklindeki patikalarda dolaşarak, canlı vitray kubbelerin altında dinlenerek ve çeşitli sanatsal bahçelerden birinde meditasyon yaparak saatler geçirebilir. Kompleksin en popüler odalarından biri Yumurta olarak anılır. Bu oda, ziyaretçilerin huzur içinde dinlenebilecekleri, yaratıcı projelere konsantre olabilecekleri veya sadece biraz sessizliğin tadını çıkarabilecekleri rahat, yuvarlak bir kanepeye sahip mükemmel beyaz, yuvarlak bir odadır.

Meksika’ya gitmeyi düşünenler veya çılgınca bir tatil yapmayı planlayanlar için El Nido de Quetzalcóatl benzersiz ve sürükleyici bir deneyimdir. Renkli yürüyüş yolları ve yemyeşil ormanları, kendinizi bir rüyaya çekilmiş gibi hissetmenizi sağlayacak.

Kaynak
Unusualplaces.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu