Meşhur Kaktüs Evi: Saguaro Ulusal Parkı

Saguaro kaktüsüne aşina olmadığınızı düşünebilirsiniz, ancak biri size uzun gövdesi, kalkık kolları olan görkemli yeşil bir saguaronun resmini gösterse, onu hemen tanırsınız. Saguaro kaktüsü yalnızca Sonoran Çölü’nün nispeten bazı bölgelerinde yetişse de, yaklaşık 20 metreden fazla büyüyebilen dev dikenli kaktüs, Batı Amerika’nın kalıcı bir sembolü haline geldi.

Fotoğraf: Flickr.com

Güney Arizona, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen hemen hemen her saguaro kaktüsünün evidir. Arizona’nın hareketli Tucson kentinin sadece 16 kilometre kadar dışında bulunan Saguaro Ulusal Parkı, Batı’nın en sevilen kaktüsünün güzelliğine ve görkemine adanmıştır. Ziyaretçiler, bir film setinde kullanılmak üzere en iyi malzemelerden yapılmış gibi görünen dev saguaro kaktüsleri arasında yürüyüş yaparak vakit geçirebilirler.

Nisan ayının ortasından Haziran ayının sonuna kadar Saguaro Ulusal Parkı‘nı ziyaret edenler, görkemli kaktüsün çiçek açmış olduğunu görebilirler. İlkbaharda, saguaro kaktüsü güçlü beyaz çiçekler açar. Yazın zirvesinde beyaz çiçekler; kuşlar, yarasalar ve kelebekler için yiyecek görevi gören kırmızı meyvelere dönüşür. Birçok insan, saguaro kaktüsünün meyvelerinin ve tohumlarının lezzetli tadına oldukça düşkündür. Saguaro meyvesi reçel, kek ve hatta alkollü içeceklere dönüştürülebilir.

Meşhur kaktüs tarlalarına ek olarak, Saguaro Ulusal Parkı, gerçekten büyüleyici çöl manzarasıyla yürüyüş parkurlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Genellikle Vahşi Batı filmlerinde gördüğümüz bu kaktüslerin, kırmızı kayalar diyarının ve terk edilmiş maden kasabalarının nerede olduğunu şimdi daha iyi anlayabiliyoruz.

Fotoğraf: Flickr.com
Kaynak
Unusualplaces.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu