NASA Mars’a Helikopterle Uçmak Üzere

NASA, 2020’de fırlatılması beklenen Ingenuity adlı Mars helikopteriyle başarılı olması durumunda herhangi bir gezegende kontrollü uçuşu sağlanan ilk hava aracının geliştiricisi ünvanına sahip olacak. Aracın Mars’ın yüzeyine bırakılması bile tek başına büyük bir çaba ve zorluklar sonucunda gerçekleştirilecek. NASA’nın, Mars 2020 adlı keşif programına eklediği helikopteri, gezegene ulaşmak için Perseverance isimli bir uzay aracıyla gezegenler arası uzayda 500 milyon kilometreden daha fazla yolculuk yapacak.

Mars helikopteri, Mars’a gitmek için 314 milyon mil seyahat edecek. Ingenuity’nin gövdesi, bilgisayarlar, kameralar, piller dahil 20x16x14 santimetre.

Mars helikopterinin yüzeye inmek istediği yerdeki basıncın Dünya’ya oranla %1 olduğu biliniyor. Hiçbir helikopter Dünya yüzeyinde bu oranın yarısına bile ulaşamadı. Daha öncesinde birçok defa Mars’a robotik araçlar yollanmıştı ve çekilen birçok görsel ve arşivler sosyal medya ağlarında tartışma konusu olmuş, uzayda yaşam konuları da tekrar gündem kazanmıştı. Bu yüzden de gönderilecek helikopter, daha detaylı ve tartışmaya yol açmayacak veriler göndermek amacıyla tasarlanmıştır.

Mars helikopterinin her uçuşu 90 saniye sürecek ve helikopter yerden 5 metre yüksekliğe çıkabilecek. NASA’nın tasarlamış olduğu Mars helikopterinin pervaneleri, Dünya’daki helikopterlerden 10 kat daha hızlı olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu