NASA Salda Gölü’nü Mars’taki Jezero Krateri’ne Benzetiyor

Jezero Krateri, fırlatılan Perseverance keşif aracının iniş yapması beklenen bölge. Uzay ajansı, Twitter’da şöyle yazıyor: “Dünya kadar uzak olsa da, Türkiye’deki Salda Gölü Mars’taki Jezero Krateri’ne jeolojik benzerlikler taşıyor. Hatta araştırmacılar, Mars’a hazırlık yaparken Salda Gölü’nde saha çalışması yapmışlardı.”

Though located a world away, Lake Salda, #Turkey, has geological similarities to Jezero Crater on #Mars. In fact, researchers even did field work at Lake Salda to prepare for #CountdownToMars and @NASAPersevere.

— NASA Earth (@NASAEarth)

NASA, iklim ve çevre konusunda halka yönelik uydu görüntüleri ile bilimsel bilgiler paylaştığı Dünya Gözlemevi sitesinde de konu hakkında bir yazı hazırlamış:

Mars’ta yer alan Jezero Krateri’ne gidemeyebilirsiniz fakat ona benzeyen muhteşem bir şeyi ziyaret edebilirsiniz, Türkiye’deki Salda Gölü’nü. Salda Gölü, her ne kadar dünya kadar uzakta olsa da; Mars’taki o kuru göl yatağıyla benzer mineroloji ve jeoloji özellikleri sergiliyor.

Araştırmacılar Salda Gölü’nden elde ettikleri bilgileri kullanarak, Perseverance keşif aracının antik yaşam izlerini aramak üzere Jezero Krateri’ne ineceği Mars 2020 görevinin ilerleyişine yardımcı oluyorlar. Purdue Üniversitesi’nde gezegen bilimci ve Perseverance bilim takımının üyesi olan Briony Horgan şöyle söylüyor: “Salda Gölü’nü ziyaret etmenin en muhteşem yanlarından biri, bu gölün gerçekten de antik Jezero Gölü’nün kıyısında durmanın neye benzeyeceğine dair fikir vermesi.”

Fotoğraf: Tanya Harrison – NASA

Jezero, Mars’ta yer alan büyük bir çarpışma havzasının kuzeybatı kenarında yer alan, 45 kilometre genişliğinde antik bir çarpışma krateri. Aslında, bir çarpışma kraterinin içerisinde bulunan başka bir çarpışma krateri. Delta tortularının gösterdiği üzere, içerisinde bir zamanlar göl olduğu için önemli bir krater. Bilim insanları, daha önce krater genelinde karbonat mineralleri keşfetmişler. NASA’nın Mars Yörünge Kâşifi’nin (MRO) elde ettiği verileri kullanan Horgan ve takımı, geçenlerde bu karbonat minerallerinden bazılarının gölün içerisinde oluşmuş olabileceğine dair bulgular keşfetmişler.

Tesadüfe bakın ki Salda Gölü, içerdiği karbonatlar ve tortusal nitelikler (deltalar) Jezero Krateri’nde bulunanlara benzeyen Dünya üzerindeki tek göl. Salda Gölü’nün etrafındaki beyaz sahil hattı, hidromagnezitin egemen olduğu kumlardan ve çakıllardan meydana geliyor; ki bunlar da Jezero’da tespit edilen karbonat minerallerine benziyor.

Kaynak
Kasha Patel (NASA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu