Sherman’ın Denize Yürüyüşü

Sherman’ın denize yürüyüşü, 15 Kasım’dan 21 Aralık 1864’e kadar süren ve Tümgeneral William Tecumseh Sherman‘ın, birlikleri Georgia Konfederasyon eyaletinden geçirerek kırsal bölgeyi yağmaladığı ve hem askeri ileri karakolları hem de sivil mülkleri yok ettiği bir Amerikan iç savaşı kampanyasıydı.

Tarihçiler, yürüyüşü ve yürüttüğü psikolojik savaşı, topyekun savaşın erken bir örneği olarak görüyorlar.

Fotoğraf: Britannica.com

Etkileri

Sherman’ın denize yürüyüşü, Atlanta Harekatı ile birleştiğinde, iç savaşta zafer terazisini birliğe doğru çevirmiş olabilir. Operasyonun yol açtığı yıkım, Konfederasyonun önemli ekonomik kaybına ve Konfederasyonun moralinin düşmesine neden olarak Güneylilerde derin bir kızgınlık yarattı. Birlik kuvvetleri 1.300’den fazla zayiat verirken, Konfederasyonlar ise yaklaşık 2.300 kişi hayatını kaybetti. Yürüyüş sırasında köleleştirilmiş 17.000 ila 25.000 siyahi insan serbest bırakıldı.

Sonuçları

Denize yürüyüşün sonunda, William Tecumseh Sherman‘ın güçleri, şehrin güney savunmasında çok önemli bir unsur olan Fort McCallister’ı ele geçirdikten sonra Georgia, Savannah’ı kuşattı. Sherman’ın Savannah’ı teslim etme talebinin ardından, şehrin Konfederasyon savunucuları, Konfederasyon kontrolündeki Güney Carolina’ya çekildi. Savannah belediye başkanı, 21 Aralık 1864’te şehri resmen teslim etti.

Fotoğraf: Britannica.com
Kaynak
Britannica.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu