Skellig Michael: İrlanda’nın Yalnız Manastırı

İrlanda’da denizden çarpıcı bir şekilde yükselen küçük kayalık bir ada olan Skellig Michael, gündelik yaşamın olmadığı bir yer gibi görünüyor. İrlandalı tarihçiler size Skellig Michael’ın aslında İrlanda’nın en ünlü manastırlarından birinin yeri olduğunu memnuniyetle söyleyecektir. 6. yüzyıldan itibaren, İrlandalı keşişler, sert iklimi havalandırmanın dini bağlılıklarını kanıtladığını düşündükleri için, sürekli gök gürültülü dalgalar ve kuvvetli rüzgarlar tarafından kırılan taştan bir ibadet yeri inşa etmek için her şeyi özenle riske attılar.

Fotoğraf: Flickr.com

Skellig Michael‘ı hala büyük gizemini koruyor, ancak tarihçiler, sarp bir dağın yamacını saran manastırın herhangi bir zamanda 13’ten fazla kişiye ev sahipliği yapmadığından oldukça eminler. Skellig Michael‘ın keşişleri, şeytanı yılan biçiminde öldüren ünlü baş melek Saint Michael’a saygı duyuyorlardı. Skellig Michael, yüzlerce taş basamağa, yuvarlak çatılı bir avuç sade yapıya ve Skellig Michael‘ın pürüzlü zirvelerinden birinin tepesine yakın tam bir yalnızlık sunan uzak bir inzivaya sahiptir.

Tarihçiler, Skellig Michael‘ın 12. yüzyıla kadar aktif bir manastır olarak hizmet ettiğini, adanın sakinlerinin sürekli olarak aşırı hava koşullarıyla mücadele etmenin zahmete değmeyeceğine karar verdiğine inanıyor. Şimdilerde yaz aylarında ziyaretçiler bir tekne kiralayabilir ve şimdi County Kerry kıyılarında sessizce oturan ürkütücü taş manastırı ziyaret edebilirler.

Fotoğraf: Unsplash.com

Skellig Michael‘ın antik taş basamaklarını gördüğünüz an, Star Wars: Güç Uyanıyor’un yaratıcılarının neden Luke Skywalker’ın saklanma yeri olarak Skellig Michael‘ı seçtiğini anlayacaksınız. Dünyadan bıkmış kurgusal bir Jedi ya da gerçek hayattaki dindar bir keşiş için Atlantik Okyanusu’nun soğuk, çalkantılı sularıyla çevrili uzak bir adadan daha iyi bir ev olamaz.

Kaynak
Unusualplaces.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu