SpaceX’in İlk İnsanlı Uzay Seferinin Merak Edilen Detayları

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ve Kaliforniya merkezli SpaceX firması tarafından uygulamaya konulan tarihi fırlatılış, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nden ABD doğu saati ile 30.05.2020, 15.22’de (TSİ 22.22) gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Pexels.com

Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk neticesinde, NASA’nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermek için her seferinde Rusya’ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

Fotoğraf: Pexels.com

‘Crew Dragon’

ABD’li ünlü girişimci Elon Musk‘ın kurucusu olduğu SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlattığı NASA’nın Crew Dragon uzay kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kenetlendi. Özel bir şirket tarafından uzaya gönderilen ilk insanlı uzay aracı olma özelliğini taşıyan Crew Dragon, Doug Hurley ve Bob Behnken adlı iki astronotu taşıyor.

Uzay Mekiğinin İnşası 6 Yıl Sürdü

İş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firması, Crew Dragon kapsülünü inşa ve test etmek için 6 yıl çaba harcadı. İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA’dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX, yapılan başarılı test uçuşu ile uzay endüstrisi için atacağı diğer adımlar için güven tazeledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu