Süper Volkanik Patlamaların Meydana Geliş Süreci

Bristol Üniversitesi ve İskoçya Üniversiteleri Çevresel Araştırma Merkezinde çalışan bilim insanları, süper volkanik patlamaların Dünya’nın kabuğunun derinliklerindeki magmanın milyonlarca yılda devasa şekilde biriktiği ve hızla yüzeye çıkıp önceden beri var olan kayaları parçaladığı zaman meydana geldiğini keşfetmiş.

Fotoğraf: Pixabay.com

Bir kabuksal akış modeli kullanan uluslararası araştırma takımı, önceden beri mevcut olan plütonların (katılaşmış magma veya lavdan oluşan sokulma kayaçları), bilinen dört dev süper patlamadan birkaç milyon yıl önce oluştuğunu ve yeni mevzilenen magmaların bu plütonları sıra dışı bir hızla parçaladığını göstermiş. Süper patlamaları destekleyen magma uzun bir zaman döneminde birikse de, yerkabuğunu parçalayıp püskürmesi sadece onlarca yıl sürüyor.

Magmaların oluşumu, granit plütonların yerleşmesine, büyük patlayıcı volkanik patlamalara ve kıtasal ve yay kabuğunun fiziksel ve kimyasal bölgelenmesine yol açıyor. Derin ve orta kabukta magma üretimi için zaman çizelgeleri uzarken, üst kabuğa magma transferi hızlanıyor. Kalıtsal zirkonlar ve sanidinlerin yaşları, plüton yerleşiminin başlangıcı ile süper püskürmelerin başlangıcı arasında bir boşluğa işaret etmektedir.

Yayımlanan bulgular, magmanın birikmesi ve patlamasıyla ilgili zaman aralıklarındaki bu olağanüstü farklılıkları, sıcak fakat katı kabuğun magmanın yükselişine cevaben akmasıyla açıklıyor. Söz konusu patlamaların nadir yaşanmasının ve sahip oldukları devasa hacimlerin sebebinin bu olduğu aktarılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu