Televizyondaki Karıncalı Görüntünün Sebebi

Analog televizyon yayınında sinyal olmadığında ekranda sürekli hareket eden beyaz ve siyah noktalar görmekteyiz. Buna halk arasında karıncalı görüntü deniliyor. Kusursuz şartlar altında anten ucunda bir sinyal olmayacağı için televizyonun tasarımına bağlı olarak siyah veya beyaz bir görüntü görmemiz gerekmektedir. Yani analog televizyonlarda gördüğümüz bu şeyler televizyonun üretiminde eklenmiş şeyler değil bunlar evrenin izleridir.

Fotoğraf: Unsplash.com

Büyük Patlama

Evren birçok bilim adamı tarafından kabul edildiği gibi Büyük Patlama (Big Bang) ile oluşmuştur. Bu patlamadan sonra bugün gördüğümüz, göreceğimiz herşey şekillenmiş ve şekillenmeye devam etmektedir. Yıldızlar, gezegenler ve biz. Bütün bunların televizyonlarda gördüğümüz karıncalı görüntü ile alakası ise evrenimizin oluşmasına olanak sağlayan Büyük Patlama’nın bir kalıntısı olmasıdır.

Büyük Patlama öyle şiddetliydi ki bunun en önemli etkilerinden biri halen evrenin her yerinde 1.9 mm dalgaboyuna sahip uç değerine 160.4 Ghz frekansta ulaşarak salınan bir mikrodalga yayını olarak gözlemlenmektedir. 

İşte televizyonda gördüğümüz ve genellikle karıncalı görüntü yada karıncalanma olarak değerlendirdiğimiz görüntülerin nedeni bu etkidir. Bu etki sadece televizyonda karşımıza çıkmakla kalmaz, radyo dinlerken de kanal aralarında duyduğumuz ses yine aynı etkinin, o patlamanın bir sonucudur.

Kaynak
Uzay.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu