Utah’ın Gizli Mücevheri: Capitol Reef Ulusal Parkı

Utah eyaletinin Dünya gezegenindeki en hayranlık uyandıran manzaralardan bazılarına ev sahipliği yaptığı bir sır değil. Zion, Arches ve Bryce Ulusal Parkı her yıl milyonlarca hevesli ziyaretçiyi kendine çekiyor. Capitol Reef Ulusal Parkı, Utah’ın diğer ünlü doğa harikalarından herhangi biri kadar büyüleyicidir, ancak o kadar uzaktır ki, ziyaretçilerin sadece bir kısmını kendine çeker.

Fotoğraf: Flickr.com

Capitol Reef Ulusal Parkı, görkemli turuncu kemerlere, altın dağlara ve kemik beyazı kaya oluşumlarına sahiptir. Adını kanundan kaçarken kaya oluşumunun gölgesinde saklanan kanun kaçağı Butch Cassidy’den alan Cassidy Kemeri, Kuzey Amerika’daki en etkileyici doğal kemerlerden biridir. Aramızdaki en cesur kişi Cassidy Arch’ın tepesinde yürüyebilir ve Capitol Reef‘in sayısız jeolojik harikasının tarif edilemez güzellikteki manzarasını seyredebilir.

Capitol Reef‘in en büyüleyici cazibe merkezlerinden biri, birkaç yüzyıl önce bölgede yaşayan Fremont halkının yarattığı bir dizi canlı petrogliftir. Hickman Köprüsü olarak bilinen yüksek bir doğal kemere giden Hickman Köprüsü Yolu, Batı’daki en iyi korunmuş Kızılderili kaya sanatının kristal berraklığında bir görüntüsünü sunar.

Fotoğraf: Flickr.com

Capitol Reef gezisi, Washington’daki insan yapımı Capitol Dome’a ​​çarpıcı bir benzerlik gösteren Capitol Dome olarak bilinen yuvarlak, sade beyaz bir kaya oluşumunu ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. Capitol Reef Ulusal Parkı‘nın kayaları çok farklı özelliklere sahiptir. Yerli Amerikan kabilelerinin bölgeyi bir gökkuşağına benzetmesi de bu özellikler arasındadır.

Güney Utah’ın büyüsüne, gizemine ve güzelliğine kelimelerle anlatmak neredeyse imkansız . Daha az seyahat edilmiş olmasına rağmen, Capitol Reef Ulusal Parkı, şüphesiz Utah’ın efsanevi kırmızı kaya ülkesinin en sağlam ve nefes kesici örneklerinden biridir.

Fotoğraf: Flickr.com
Kaynak
Unusualplaces.org

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu