Uzayın Derinliklerinden Gelen Gizemli Patlamalar

Bir başka hızlı radyo patlamasında faaliyet döngüsü tespit eden gökbilimciler, uzayın derinliklerinden gelen bu gizemli olgular hakkında önemli bir ipucunu ortaya çıkarabilir.

Hızlı radyo patlamaları veya HRP’ler, ciddi bir kuvvet içeren ve galaksi dışından gelen ışık parlamalarına deniyor ve Güneş’in bir yüzyılda çıkardığı enerjiyi, birkaç milisaniyede yayıyorlar. Bilim insanları, ilk HRP’yi 2007 yılında tespit etmişler. Bu patlamaların sebebi hâlâ anlaşılmış değil. Muhtemel açıklamalar arasında ise süper yoğun nötron yıldızlarının birleşmesinden, gelişmiş uzaylı medeniyetlerine kadar birçok hipotez var.

Fotoğraf: Pexels.com

Bugüne kadar 100’den fazla HRP tespit edilmiş ve bunların çoğu sadece bir kez gerçekleşen tipten olmuş. Gökbilimciler, HRP 180916.J0158+65 adı verilen ve “tekrarlı” sınıftan olan bir HRP’nin, 16 günlük bir faaliyet döngüsü sergiliyor gibi göründüğünü bildirmişti. Dört gün boyunca patlama yapıyor, 12 gün sessizliğe bürünüyor ve sonra yeniden başlıyordu.

HRP 180916, böylesi dönemsel bir biçimde patladığı bilinen ilk HRP’ydi. Şimdiyse bilim insanları, başka bir tane tespit etmiş.

Araştırmacılar, tekrarlı sınıftan olduğu bilinen bu HRP 121102’yi 76 metrelik Lovell Teleskobu ile beş yıl boyunca gözlemlemiş. 157 günlük bir faaliyet döngüsüne dair güçlü işaretler bulmuşlar; araştırma takımının yeni çalışmalarında aktardıkları üzere, 121102’nin 90 gün boyunca parladığı ve ardından 67 gün boyunca sessizliğe büründüğü görünüyormuş.

Kaynak
Mike Wall (Space.com)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu