Yapımı 6 Yıl Süren Uzay Mekiği ‘Crew Dragon’

Crew Dragon, Amerikan havacılık şirketi SpaceX tarafından Dragon 1 kargo uzay aracının halefi olarak geliştirilen ve üretilen, yeniden kullanılabilir uzay aracı sınıfıdır. Crew Dragon’un 7 astronot bulundurabilen ve orjinal Dragon uzay aracının güncellenmiş bir yedeği olan iki çeşidi vardır.

Crew Dragon, SpaceX‘in Falcon 9 isimli iki aşamada yörüngeye çıkabilen fırlatma aracı üzerinden fırlatılmaktadır. Dört adet itici bölme kullanılarak gerçekleştirilen ve acil durumda aracı roketten uzağa hızlandırabilen fırlatma kaçış sistemi ile donatılmıştır. Uzay aracı, orjinal Dragon’a kıyasla yeniden tasarlanmış dış kalıp ve yeni uçuş bilgisayarlarına sahiptir.

İş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firması, kapsülü inşa ve test etmek için 6 yıl çaba harcadı. Crew Dragon’un tasarımı, ilk olarak 29 Mayıs 2014 tarihinde Kaliforniya’da düzenlenen bir etkinlikte gösterilmişti. SpaceX insanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA’dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe almıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu