Yürüyebilen Robot Kamyon: ASV Walker

ABD ordusu, 1980’li yıllarda milyonlarca dolar harcayarak altı ayaklı, yürüyebilen kamyonlar geliştirmiş. 1980’lerde gezegen üzerindeki kara parçalarının yarısından fazlasının geleneksel tekerli ve paletli taşıtlarla geçilemeyeceğini anlayan ordu, bu yüzden Ohio Eyalet Üniversitesi ve birkaç diğer harici müteahhit ile ortaklık yaparak, Uyumlu Süspansiyon Taşıtı’nı (ASV) geliştirmiş. Bir kamyon boyutundaki altı ayaklı bu hidrolik robot, bir makine operatörü tarafından idare ediliyor.

Fotoğraf: Ohio Eyalet Üniversitesi

Taşıt çok karmaşık ve bir o kadar da yavaş olmasına rağmen, yapay bacaklarla gezinti yapmayı bilim kurgu sayfalarından çıkarıp gerçeğe dönüştürmede başarılı bir girişim niteliği taşıyor. Savunma bakanlığının İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından geliştirilen ve ‘Walker‘ ismi verilen bu proje, 1981 yılının Ocak ayında başlamış ve dokuz yıl devam etmiş.

Kendinden önce gelen ve daha kaba olan deneylerden farklı şekilde; makinede bulunan 17 bilgisayar, taşıtın altı ayağıyla atılan her adımı idare eden operatörün fiziksel ve zihinsel yönden tükenmemesini sağlıyor. Bu bilgisayarlar, günümüz ölçütleriyle inanılmaz derecede zayıf. Taşıtın metalik omuzlarının üstünde görülen dikdörtgen biçimindeki dev kutular, hidrolik hazneler değil. Her biri, ayakları kontrol eden altı Intel ’86/30′ 128k, 8-bit bilgisayardan birini barındırıyor.

Geri kalan 11 bilgisayar ise kokpit içindeki CRT ekranları kontrol etmek, ayaklardan ve ayaktaki basınç algılayıcılarından toplanan verileri çözümlemek ve kabinin üstüne monte edilen 128×128 piksellik taramalı uzaklık ölçerden gelen verilere göre makinenin ayak basacağı en iyi yeri belirlemek gibi çeşitli görevler yapıyormuş.

Tüm bu veriler daha sonra, ASV’nin gezinmesi amacıyla Pascal programlama dilinde yazılan ve 150.000 satır koddan oluşan işletim yazılımı tarafından yorumlanıyormuş. Bilgisayarlı unsurlar burada bitiyor. Taşıt, sürülmekten çok idare edilen bir makine olarak tanımlanıyor.

Operatör, bir klavye ve joystick yardımıyla ASV’ye nereye gideceğini söylüyor ve ardından onu bu yöne yolluyormuş. Projeye olan ilginin azalmasıyla birlikte, proje 1990’da sona erdirilmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu